Naukowcy, którzy zajmowali się badaniem wpływu marihuany na kondycję kości odkryli, że ulega on zmianie wraz z wiekiem pacjenta. Udało się ustalić, że u osób młodszych kannabinoidy zmniejszają wytrzymałość kośćca, ale już u osób starszych działają zupełnie odwrotnie: zapewniają skuteczną ochronę przed osłabieniem kości i rozwinięciem się osteoporozy. Uzyskane wyniki zespół naukowców działających na Uniwersytecie w Edynburgu zdecydował się opublikować w czasopiśmie „Cell Metabolism”. Badania prowadzone były na myszach. Osteoporoza na pewnych etapach życia może dotykać nawet 30% kobiet i blisko 12% mężczyzn.
Grupie naukowców udało się dowieść, że konopie mogą prowadzić do wyłączenia określonych cząsteczek, które w organizmie występują w sposób naturalny, a które to odgrywają istotną rolę w powstawaniu osteoporozy. Już w poprzednich badaniach udało się ustalić, że aktywacja receptora CB1 na skutek używania marihuany wpływa na procesy regeneracyjne kości. Do tej pory nie udało się jednak dowieść czy osiągane skutki mają charakter pozytywny, czy też negatywny. Kolejne badania sfinansowane zostały środkami pochodzącymi z Arthritis Research Campaign. Podczas badań naukowcy wykorzystywali związki zawarte w zielu konopi do stymulacji u myszy wspomnianego już receptora CB1.
Udało się ustalić, że substancje zawarte w marihuanie prowadzą do spowolnienia nie tylko rozwoju, ale również regeneracji tkanki tworzącej kości u osób młodych. W przypadku osobników starszych zaobserwowano jednak całkiem inną reakcję: kannabinoidy zmniejszają utratę masy kostnej i skutecznie chroniły przed odkładaniem się w kościach tkanki tłuszczowej, co w wielu wypadkach ma miejsce w trakcie osteoporozy. W niedługim czasie mają być prowadzone dalsze badania.