20 stycznia 2022 Zalety marihuany
2020 Recap: Szał liberalizacji, który drastycznie przekształcił przemysł marihuany

Rok 2020 był rokiem pełnym wyzwań dla wielu ludzi, firm i branż. Nie da się tego po prostu obejść. W zasadzie wszyscy chcemy o tym zapomnieć i iść dalej. Ale dla przemysłu marihuany było wręcz przeciwnie.

Ten rok okazał się przełomowy dla liberalizacji rynku narkotyków. Wiatry legalizacji i dekryminalizacji na każdym poziomie - od ONZ, przez USA, po Ghanę - znacząco zmieniły i przyspieszyły przemysł marihuany. Jako podsumowanie roku 2020, opisaliśmy niektóre z najbardziej znaczących reform narkotykowych, które miały miejsce w 2020 roku. Podsumujmy w skrócie każde z tych wydarzeń.


SPIS TREŚCI

  • ONZ usuwa marihuanę z listy niebezpiecznych narkotyków
  • 15 stanów USA zalegalizowało rekreacyjną marihuanę, a 38 zezwoliło na medyczną marihuanę
  • Amerykańska Izba głosuje za dekryminalizacją marihuany na poziomie federalnym
  • Oregano staje się dziewiczym stanem USA, który zdekryminalizował twarde narkotyki na własny użytek
  • Ghana zdekryminalizowała wszystkie narkotyki
  • Nowa Zelandia zezwala na testowanie nielegalnych narkotyków na festiwalach

ONZ usuwa marihuanę z listy niebezpiecznych narkotyków

W ważnym wydarzeniu na koniec roku - w grudniu 2020 - Organizacja Narodów Zjednoczonych przeklasyfikowała marihuanę jako mniej niebezpieczny narkotyk i zagłosowała za usunięciem jej z listy najbardziej ryzykownych narkotyków (Schedule IV Jednolitej Konwencji o Środkach Odurzających z 1961 r.), na której znajdują się heroina i kokaina.

To historyczne posunięcie wzmocni badania nad marihuaną, jej medycznym zastosowaniem oraz wysiłki zmierzające do legalizacji na całym świecie. Uważa się, że ta długo opóźniana i bardzo oczekiwana decyzja została podjęta po rekomendacji ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Chociaż ten ruch nie będzie miał żadnego natychmiastowego wpływu, to z pewnością zadziała jako katalizator dla wielu krajów, które szukają wskazówek w globalnych konwencjach, aby zalegalizować użytek medyczny. Poza pozytywnym wpływem finansowym, obniżenie niebezpieczeństwa związanego z marihuaną może mieć największy wpływ na kraje o konserwatywnej polityce.

15 stanów USA zalegalizowało marihuanę rekreacyjną, a 38 zezwoliło na marihuanę medyczną

Reforma narkotykowa była jedną z najbardziej wpływowych kwestii podczas wyborów w USA. Dzień Wyborów 2020 dodał pięć kolejnych stanów - New Jersey, Arizonę, Mississippi, Południową Dakotę i Montanę - do listy stanów, które zalegalizowały marihuanę. Dzięki temu posunięciu, obecnie jest 15 stanów plus Waszyngton, D.C., które zalegalizowały rekreacyjną marihuanę.

Wybory w 2020 roku pomogły również w osiągnięciu liczby 38 stanów, które zatwierdziły medyczną marihuanę. Obecnie, w 38 stanach i Waszyngtonie, D.C., można legalnie kupować i spożywać medyczną marihuanę, chociaż przepisy dotyczące posiadania, dystrybucji i uprawy różnią się w zależności od stanu.

Wiatr reform w USA ruszył dalej miesiąc później w grudniu przez kolejny historyczny ruch - głosowanie za dekryminalizacją marihuany na poziomie federalnym.

Izba Reprezentantów USA głosuje za dekryminalizacją marihuany na poziomie federalnym

Na początku grudnia, ustawodawcy amerykańskiej Izby przegłosowali po raz pierwszy dekryminalizację marihuany na poziomie federalnym. Po tym, jak w 1970 roku narkotyk został wpisany na listę "substancji kontrolowanych", był to pierwszy raz, kiedy Kongres zagłosował za zniesieniem federalnego zakazu.

Nawet po tym, jak 15 stanów i Dystrykty Kolumbii zalegalizowały marihuanę rekreacyjną, a ponad 35 stanów zezwala na używanie marihuany w celach medycznych, zakaz używania narkotyków utrzymuje się na poziomie federalnym. Uważa się, że ten projekt ustawy jest krokiem naprzód w zbliżaniu prawa federalnego do prawa stanowego.

Jeśli ustawa przejdzie przez rządzony przez republikanów senat i zostanie wprowadzona w życie, ustawa MORE (Marijuana Opportunity Reinvestment and Expungement act) pozwoli na anulowanie poprzednich wyroków i uwolnienie przestępców z chwastami z więzień za przestępstwa związane z marihuaną. Ustawa zainwestuje również 5% podatku zebranego od produktów z konopi indyjskich w społeczności najbardziej dotknięte przepisami kryminalizacyjnymi.

Oregano staje się dziewiczym stanem USA, który dekryminalizuje twarde narkotyki na własny użytek

W listopadzie Oregon stał się pierwszym stanem, który zdekryminalizował wszystkie rodzaje narkotyków na własny użytek. Inicjatywa wyborcza Measure 110 przeszła ponad 58% głosów. Prawo to pozwoli na posiadanie heroiny, kokainy, metamfetaminy i innych twardych narkotyków na własny użytek. Posiadanie któregokolwiek z tych narkotyków nie będzie uznawane za przestępstwo w Oregonie.

Należy jednak wiedzieć, że prawo zezwala na konsumpcję, a nie sprzedaż. Sprzedawanie ich jest nadal niezgodne z prawem, podczas gdy używanie na własny użytek nie jest. Nowa polityka dekryminalizacji w Oregonie będzie również wykorzystywać dochody z podatków uzyskane ze sprzedaży marihuany na rehabilitację osób uzależnionych od narkotyków oraz na wychowanie społeczności, na które negatywnie wpłynęły przepisy federalne.

Ghana zdekryminalizowała wszystkie narkotyki

Wiele krajów afrykańskich stara się wykorzystać lukratywny rynek marihuany, legalizując i rozluźniając przepisy dotyczące konopi indyjskich na kontynencie. Ostatnią nazwą na liście jest Ghana.

W marcu rząd Ghany przyjął ustawę o Komisji Kontroli Narkotyków. Ustawa zezwala na używanie i uprawę marihuany do celów medycznych i przemysłowych. Ustawa ogranicza również poziom THC do 0,3% w każdym produkcie konopnym - ten sam poziom dozwolony w amerykańskim projekcie ustawy rolnej na rok 2018.

Przed Ghaną, jeszcze jeden afrykański kraj - Malawi, również zalegalizował Marihuanę do użytku medycznego w lutym 2020 roku. Inne cztery afrykańskie kraje, które zalegalizowały medyczną marihuanę to RPA, Zimbabwe, Zambia i Lesotho.

Nowa Zelandia zezwala na testowanie nielegalnych narkotyków podczas festiwali

Na początku grudnia, rząd Nowej Zelandii uchwalił prawo pozwalające firmom na testowanie nielegalnych narkotyków na festiwalach i w centrach miast, pozwalając użytkownikom pigułek na poznanie siły i tego, co naprawdę w nich jest.

The Drug and Substance Checking Legislation Bill został łatwo przyjęty w parlamencie ogromną większością głosów. Z wyjątkiem Nowozelandzkiej Partii Narodowej, wszystkie inne partie, w tym Nowozelandzka Partia Pracy, ACT Nowa Zelandia, Partia Zielonych i Partia Maoryska poparły ustawę.

Praktyka sprawdzania narkotyków działała w Nowej Zelandii od lat, ale była nielegalna i uważana za przestępstwo. Ale dzięki tej ustawie, usługa testowania narkotyków stanie się legalną operacją podczas letniego festiwalu 2020-21.

Jednakże, posiadanie nielegalnych narkotyków i substancji przez członków społeczeństwa nadal pozostaje nielegalne i będzie uważane za przestępstwo kryminalne.

Wraz z tymi głównymi wydarzeniami, jest też kilka dobrych wiadomości z innych krajów i stanów.

  • Argentyna, Szwajcaria, Tajlandia, Australia, Kolumbia i Izrael zdekryminalizowały używanie marihuany w celach medycznych lub rekreacyjnych.
  • Ponadto, rada miejska Vancouver jednogłośnie opowiedziała się za dekryminalizacją narkotyków.

Z tymi wszystkimi pozytywnymi wiadomościami, nie jest przesadą stwierdzenie, że rok 2020 był niesamowitym rokiem dla przemysłu marihuany - z pewnością możemy nazwać go rokiem liberalizacji narkotyków! Miejmy nadzieję, że wiatry liberalizacji i dekryminalizacji będą nadal płynąć przez cały świat również w 2021 roku.Kliknij, aby ocenić ten post![Total: 1 Average: 5]

Zobacz również
Zalety marihuany

Wnioski: Halloween wkrótce nadejdzie! Miłośnicy palenia uwielbiają każde święto, jeśli tylko mają swój sprzęt i akcesoria do palenia. Ale jest coś szczególnego w Halloween, co...

Wnioski: Epidiolex to roztwór doustny zawierający CBD w stężeniu molekularnym 100 mg/ml. W dniu 25 czerwca 2018 r. Epidiolex został zatwierdzony przez amerykański Departament Żywności i...

Uwielbiam sposób, w jaki użytkownicy marihuany kładą podwaliny pod poprawę sytuacji na dużą skalę. branży konopi nie wiedząc o tym. Spójrzcie tylko na nich! Kiedy skończyli z paleniem na...